Skip to content Skip to footer

Alyvų ir tepalų specifikacijos

API, ACEA, DIN pagrindinės klasifikacijos ir jų iššaiškinimas
Visi rimti alyvų gamintojai testuoja savo produkciją įvairiose tarptautinėse bei nacionalinėse kokybės institucijose iš kurių labiausiai pripažintos API (American Petroleum Institute) ir ACEA (Association des Constructeurs Europeens d’Automobiles).

API klasifikacija nustato alyvos kokybę atliekant su ja eksperimentus variklyje. Jų metu gali būti tiriamas cilindrų sienelių, stūmoklinių žiedų, guolių ir dujų paskirstymo mechanizmo išsidėvėjimas ir švara, pridegimų ir nuosėdų susidarymas, paviršiaus pažeidimai ir alyvos rūgštingumo padidėjimas. Ši klasifikacija skirsto variklines alyvas į dvi grupes, žymimas raidėmis: S-alyvos benzininiams varikliams ir C-alyvos dyzeliniams varikliams. Papildoma antroji raidė (pvz. SJ, SL arba CG, CH) nurodo kokybinę klasę. Kuo ji aukštesnė, tuo tolesnė abėcėlės raidė ją žymi. Pvz,: SL klasės alyva pasižymi geresnėmis eksploatacinėmis savybėmis nei SJ. Universalaus panaudojimo alyvos žymimos bendra simbolika, pvz.: SL/CF.

Benzininiams varikliams:

  • nuo SA iki SH imtinai specifikacijos nebenaudojamos;
  • SJ – įsigaliojo nuo 1996 m, testų reikalavimai tokie pat kaip ir SH, tačiau turi didesnį atsparumą garavimui ir mažesnį fosforo kiekį;
  • SL – priimta 2001 m, testų reikalavimai kaip SJ, tačiau griežtesni reikalavimai alyvos sunaudojimui ir pridegimų susidarymui aukštoje temperatūroje, kai kurios yra kurą taupančios;
  • SM – įsigaliojo 2004 m., šios alyvos atsparesnės rūgštingumo padidėjimui, pridegimų susidarymui, geriau apsaugo nuo dėvėjimosi, užtikrina lengvą paleidimą žemoje temperatūroje visą savo darbo laiką, kai kurios yra kurą taupančios.

Benzininiams varikliams visada galima naudoti aukštesnės kokybės alyvą nei nurodo gamintojas.

Dyzeliniams varikliams: nuo CA iki CE imtinai nebegalioja;

  • CF-4 – nuo 1990 m. keičia CE – mažesnės alyvos sąnaudos ir švaresni cilindrai;
  • CF-2 – nuo 1994 m., dvitakčiams dyzeliniams varikliams;
  • СF – nuo 1994 m. keičia CD, varikliams naudojantiems kurą su dideliu sieros kiekiu (0,4%). Geriau saugo stūmoklius nuo nuosėdų aukštoje temperatūroje, guolius nuo korozijos. Tinka ir įprastiems, ir dyzeliniams varikliams su turboįputimu;
  • CG-4 – nuo 1994 m., keičia CD, CE, ir CF-4, dyzeliniams varikliams, kuriems taikomi griežtesni taršos reikalavimai;
  • CH-4 – nuo 1998 m., dyzeliniams varikliams, kuriems taikomi dar griežtesni taršos reikalavimai;
  • CI-4 – pristatyta 2002 m., dyzeliniams varikliams su labai griežtais taršos reikalavimais, ypač tinka varikliams naudojantiems papildomą išmetamųjų dujų deginimo (EGR) sistemą;
  • CI-4 PLUS – pristatyta 2004 m., viršyja reikalavimus CI-alyvai;
  • CJ-4 – įsigaliojo 2006 m., rekomenduojama naudoti patiems naujausiems sunkiai apkrautiems mažos taršos dyzeliniams varikliams, naudojantiems mažo sieringumo kurą, suderinama tiek su dalelių filtrais (DPF), tiek su EGR.

Visiems keturtakčiams varikliams galima naudoti aukštesnės kokybės alyvą nei rekomenduoja gamintojas, nes aukštesnės kokybės alyva garantuoja ir geresnę variklio elementų apsaugą. Parenkant alyvą dvitakčiams dyzeliniams varikliams būtina atsižvelgti į gamintojo rekomendacijas.

API alyvų pavarų dėžėms ir pagrindinėms pavaroms klasifikacija


Žymima raidėmis GL ir skaičiumi, kuris parodo naudojimo rekomendacijas.

  • GL-1 – alyva yra skirta pavarų dėžėms, veikiančioms mažais slydimo greičiais. Priedais pagerinamas atsparumas oksidacijai, apsauga nuo rūdijimo, stingimo temperatūra.
  • GL-4 – alyva yra skirta pavarų dėžėms ir hipoidinėms pagrindinėms pavaroms, veikiančioms dideliais sukimosi greičiais ir mažais sukimo momentais.
  • GL-5 – alyva yra skirta pavarų dėžėms bei hipoidinėms pagrindinėms pavaroms, veikiančioms dideliais greičiais su smūginėmis apkrovomis bei mažu sukimo momentu ar mažais greičiais ir dideliu sukimo momentu.

Reikia naudoti tik gamintojų rekomenduojamos GL klasės alyvas. Pvz., jei vietoj rekomenduojamos GL-4 alyvos naudosime GL-5, tai bus trikdomas (lėtinamas) sinchronizatorių darbas.

API klasės netinka automatinėms pavarų dėžėms. Reikia atsižvelgti į automatinių pavarų dėžių gamintojų rekomendacijas.

ACEA kokybinė klasifikacija yra naudojama nuo 1996 m., o jos naujausioji 2008 m. redakcija skirsto variklines alyvas į tris grupes, žymimas raidžių junginiu : A…/B… – alyvos lengvųjų automobilių benzininiams ir dyzeliniams varikliams, C… – alyvos lengvųjų automobilių benzininiams ir dyzeliniams varikliams, turintiems specifines dujų šalinimo sistemas, E… – alyvos sunkiajam komerciniam transportui. Kiekviena šių grupių skirstoma į kokybinius lygius. Pvz. A1/B1, A3/B3, C2,B3 arba E4, E7. Reikia pastebėti, kad lengvųjų automobilių alyvos pažymėtos junginiu A…/B… ar C… yra universalaus panaudojimo ir yra tinkamos tiek benzininiams, tiek dyzeliniams varikliams, be to ACEA klasifikacijoje ne visada didesnis skaičius rodo aukštesnę alyvos kokybę.

Lengviesiems automobiliams su benzininiais ar dyzeliniais varikliais:

  • A1/B1- lengvos eigos, degalus taupanti alyva;
  • A2/B2 – nebenaudojama;
  • A3/B3 – pasižymi geresniu atsparumu oksidacijai ir plėvelės patvarumu;
  • A3/B4 – pasižymi geresniu atsparumu oksidacijai ir plėvelės patvarumu, moderniems dyzeliniams varikliams su tiesioginiu kuro įpurškimu;
  • A5/B5 – – lengvos eigos, degalus taupanti alyva, pasižymi geresniu atsparumu oksidacijai ir plėvelės patvarumu.

Lengviesiems automobiliams su benzininiais ar dyzeliniais mažos taršos varikliais, turintiems specifines dujų šalinimo sistemas (DPF ir TWC), todėl sudėtyje yra ribojamas sieros, pelenų ir fosforo kiekis:

  • C1 – lengvaeigė, degalus taupanti alyva su griežčiau ribojama chemine sudėtimi;
  • C2 – lengvaeigė, degalus taupanti alyva;
  • C3 – pasižymi geresniu plėvelės patvarumu;
  • C4 – pasižymi geresniu plėvelės patvarumu, griežčiau ribojama cheminė sudėtis.

VW grupės alyvų specifikacijų išaiškinimas:

  • VW 505.00 – visiems turbo- ir be turbo dyzeliniams VW varikliams su paprastais purkštukais, be kietųjų dalelių filtro, fiksuota rida 15 000 km.
  • VW 505.01 – dengia 505.00, visiems turbo – ir be turbo dyzeliniams VW varikliams su siurbliais-purkštukais, be kietųjų dalelių filtro, fiksuota rida 15 000 km.
  • VW 506.00 – dengia 505.00, visiems turbo – ir be turbo dyzeliniams VW varikliams su paprastais purkštukais, be kietųjų dalelių filtro, kintama rida iki 30 000 km.
  • VW 506.01 – dengia 505.00, 505.01, 506.00, visiems turbo- ir be turbo dyzeliniams VW varikliams su siurbliais – purkštukais, be kietųjų dalelių filtro, kintama rida iki 30 000 km.
  • VW 507.00 – dengia visas aukščiau išvardintas WV specifikacijas (išskyrus R5 ir V10 TDI varikliams), visiems turbo- ir be turbo dyzeliniams VW varikliams su siurbliais -purkštukais, su ir be kietųjų dalelių filtro, kintama rida iki 30 000 km.

Mobil alyvos pagal VW specifikacijas:

  • VW 505.01 – Mobil Super XE 5W-30
  • VW 506.01 – Mobil SHC Formula LD 0W-30 (dengia VW 505.01 + prailginta rida);
  • VW 507.00 – Mobil 1 ESP Formula 5W-30 ir Mobil SHC Formula V 5W-30 ( dengia VW 505.01 + prailginta rida ir VW 506.01)

Papildoma informacija

Komerciniams automobiliams (sunkusis transportas):

  • E1 (iki 2002), E2 (iki 2008), E3 irE5 (iki 2004)– jau nebenaudojamos.
  • E4 – stabilios alyvos, puikiai išlaikančios stūmoklių švarą, atsparumą dilimui, suodžiams ir tepimo stabilumui. Šios alyvos yra rekomenduojamos varikliams, atitinkantiems Euro 1/2/3/4 emisijos reikalavimus ir dirbantiems labai sunkiose darbo sąlygose, taip pat patiems ilgiausiems intervalams (~90.000-150.000km) tarp alyvos keitimų. Alyvos tinka varikliams be DPF, kai kuriems su EGR, kai kuriems su SCR NOx sistemomis.;
  • E6 – patvari, ilgiausius keitimo intervalus užtikrinanti alyva (~90.000-150.000km) su griežtai ribojama chemine sudėtimi, suderinama su DPF, EGR ir kitomis dujų šalinimo sistemoms, mažo sieringumo kuru;
  • E7 keičia E5. Stabilios alyvos, efektyviai išlaiko stūmoklių švarą ir apsaugo nuo cilindrų poliravimo. Jos puikiai apsaugo nuo dilimo ir nuosėdų susidarymo turbinoje, neutralizuoja suodžius ir išlaiko tepimo stabilumą. Šios alyvos yra rekomenduojamos varikliams, atitinkantiems Euro 1/2/3/4 emisijos reikalavimus ir dirbantiems labai sunkiose darbo sąlygose, taip pat prailgintiems intervalams tarp alyvos keitimų. Alyvos tinka varikliams be DPF, ir daugumai su EGR, ir daugumai su SCR NOx sistemomis;
  • E9 – patvari, ilgus keitimo intervalus užtikrinanti alyva su griežtai ribojama chemine sudėtimi, suderinama su DPF, EGR ir kitomis dujų šalinimo sistemoms, mažo sieringumo kuru.

DIN 51524 hidraulinių alyvų klasifikacija

Hidraulinės alyvos neturi vieningų kokybės ir klampumo klasifikacijų. Praktiškai kiekvienas hidraulinių sistemų ar įrengimų gamintojas nustato alyvai ypatingus reikalavimus. Labiausiai paplitę standartai yra DIN ir ISO VG (Viscosity Grade).

Dažniausiai sutinkamos yra šios:

DIN 51524 HVLP – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos, oksidacijos ir dėvėjimosi, o taip pat priedų didinančių klampos indeksą ( KI > 140, slėgis > 100 bar). Universalus pritaikymas, tačiau didžiausias privalumas suteikiams naudojant išorės hidraulinėse sistemose.
DIN 51524 HLP – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos, oksidacijos ir dėvėjimosi ( KI > 80-100, slėgis > 100 bar). Universalus pritaikymas, tačiau rekomenduojama naudoti vidaus hidraulinėse sistemose.
DIN 51524 HL – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos ir oksidacijos ( KI > 80-100, slėgis < 100 bar). Rekomenduojama naudoti nedidelio slėgio vidaus hidraulinėse sistemose.
ISO 6743 – 4 hidraulinių alyvų klasifikacija:


ISO – L – HH – Mineralinės alyvos be korozijos inhibitorių
ISO – L – HL – Alyvos HH su antioksidaciniais ir antikoroziniais priedais
ISO – L – HM – Alyvos HL su nusidėvėjimą mažinančiais priedais
ISO – L – HR – Alyvos HL su dideliu klampos indeksu
ISO – L – HV – Alyvos HM su dideliu klampos indeksu
ISO – L – HG – Alyvos HM su smūgius švelninančiomis savybėmis
ISO – L – HS – Sintetiniai skysčiai
ISO 6743 – 4 ugniai atsparių hidraulinių skysčių klasifikacija:
ISO – L – HFAE – Emulsija alyva vandenyje
ISO – L – HFAS – Cheminiai junginiai vandenyje
ISO – L – HFB – Emulsija vanduo alyvoje
ISO – L – HFC – Vanduo / Glikolis
ISO – L – HFDR – Fosforo esteriai – be vandens
ISO – L – HFDS – Chlorinti angliavandeniliai – be vandens
ISO – L – HFDT – HFDR / HFDS mišiniai
ISO – L – HFDU – Bevandeniai skysčiai, atsparesni nei HFDR, HFDS ar HFDT
ISO 6743 – 4 biologiškai suyrančių hidraulinių skysčių klasifikacija:
ISO – L – HETG – Trigliceridai (augaliniai aliejai)
ISO – L – HEES – Sintetiniai esteriai
ISO – L – HEPG – Poliglikoliai

DIN 51506 stūmoklinių oro kompresorių alyvų klasifikacija

Dažniausiai sutinkamos yra šios:

DIN 51506 VDL – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos ir oksidacijos, oro suspaudimo temperatūra iki 220 laipsn.C. Rekomenduojama kompresoriams su dviejų pakopų oro suspaudimu.
DIN 51506 VCL – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos ir oksidacijos, oro suspaudimo temperatūra iki 160 laipsn.C.
DIN 51506 VBL – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos ir oksidacijos, oro suspaudimo temperatūra iki 140 laipsn.C.

DIN 51515 turbinų alyvų klasifikacija:

Dažniausiai sutinkamos yra šios:

DIN 51515-2 L-TG – alyvos rekomenduojamos naudoti aukštesnėje temperatūroje, nei yprasta.
DIN 51515-1L-TD – alyvos rekomenduojamos naudoti yprastame temperatūriniame diapazone.

DIN 51517 reduktorių alyvų klasifikacija:

Dažniausiai sutinkamos yra šios:

  • DIN 51517 CGLP – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos, oksidacijos ir dėvėjimosi mišrios trinties vietose bei priedų gerinančių paviršių slydimo savybes.
  • DIN 51517-3 CLP – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos, oksidacijos ir dėvėjimosi mišrios trinties zonoje.
  • DIN 51517-2 CL – alyvos turi priedų saugančių nuo korozijos ir oksidacijos, tinkama vidutinės apkrovos sąlygoms.

DIN 51503 šaldymo kompresorių alyvų klasifikacija:

Dažniausiai sutinkamos yra šios:

  • DIN 51503 KA – alyvos tinkančios šaldymo sistemoms su amoniaku.
  • DIN 51503 KC – alyvos tinkančios šaldymo sistemoms su chloruotais freonais.

DIN 51825 plastinių tepalų klasifikacija:

Dažniausiai sutinkamos yra šios:

  • DIN 51825 K – tepalas pagamintas iš aukštos klampos mineralinės ir/ar sintetinės alyvos su tirštiklio.
  • DIN 51825 KP – K tepalas su papildomais priedais mažinančiais trintį ir saugančiais nuo dėvėjimosi mišrios trinties zonoje.
  • DIN 51825 KF – K tepalas su papildomais kietais priedais (grafitas, molibdeno disulfidas).
  • DIN 51825 KPF – K tepalas su papildomais priedais mažinančiais trintį ir saugančiais nuo dėvėjimosi mišrios trinties zonoje bei papildomais kietais priedais (grafitas, molibdeno disulfidas).
UAB P.Markevičius ir Ko

Islandijos pl. 217-11
LT-49165 Kaunas, Lietuva

+370 37 407 999

Socialiniai tinklai
Naujienlaiškis

2024 © UAB P.Markevičius ir Ko. Visos teisės saugomos.