Skip to content Skip to footer

Apie alyvų ir tepalų priedus

Gamybos stadijoje bazinės alyvos, skirtos tepimo produktams, praeina daug kokybės gerinimo ir valymo stadijų, kurios padeda pritaikyti savybes būsimam panaudojimui. Priedai taip pat gali pagerinti alyvos savybes šaltyje, padidinti klampumo indeksą ir atsparumą oksidacijai, apsaugą nuo slėgio, dėvėjimosi, korozijos ir putų susidarymo. Pagal savo fukcijas sąlyginai jie yra skirstomi į tris grupes, nes kai kurie iš jų gali atlikti ir keletą funkcijų: modifikuojantys alyvos savybes, saugantys alyvą, saugantys paviršius.

Pagrindinių priedų paskirtis, sudėtis ir funkcijos:

PaskirtisJunginiaiFunkcijos
PlovimasOrganiniai metalų junginiai : kalcio ar magnio fenatai ar sulfonataiSaugo paviršių – lėtina dervų susidarymą ir neleidžia joms prilipti prie detalių paviršių
DispergavimasJunginiai, turintys polinių grupių – poliesteriai, alkilsucinimidaiSaugo paviršių – neleidžia alyvoje esančioms dalelėms jungtis ir nusėsti ant paviršių
Apsauga nuo trintiesMolibdeno organiniai junginiaiSaugo paviršių – sumažina trinties koeficientą normalios apkrovos sąlygose
Apsauga nuo dilimoMetalų ditiofosfatai, sieros ir fosfatų organiniai junginiaiSaugo paviršių – apsaugo trinties paviršius nuo dėvėjimosi labai didelės apkrovos sąlygose
Apsauga nuo korozijosKalcio sulfonatai, organiniai fosfitai, ditiokarbamatų druskosSaugo paviršių – lėtina spalvotųjų metalinių paviršių koroziją
Apsauga nuo rūdijimoOrganiniai fosfitai, ditiokarbamatų druskosSaugo paviršių – apsaugo geležies ir plieninius paviršius nuo rūdijimo
Apsauga nuo oksidacijos, metalo deaktyvacijaFenoliai, fosforo ir sieros turintys junginiaiSaugo alyvą – stabdo oksidaciją, neutralizuoja katalizatorių įtaką ir oksidacijos produktus, prailgina alyvos veikimo laiką
Apsauga nuo putojimoPolisiloksanaiSaugo alyvą – suardo putas ir mažina oksidacijos vystymąsį
Klampumo modifikavimasPolimetakrilatai, stireno-esterių kopolimeraiKeičia alyvos savybes – mažina jos klampos priklausomybę nuo temperatūros
Stingimo taško žeminimasPolimetakrilatai, alkilfenoliaiKeičia alyvos savybes – žemina jos stingimo temperatūrą ir gerina takumo savybes
Sandarinimo elementų tūrio didinimasFtalato esteriai, sulfonaiKeičia alyvos savybes – gerina sandarumą, minkština sandarinimo medžiagas

Plaunantys – priedai, naudojami šiuolaikinėje variklių alyvoje, apsaugo stūmoklių ir vidinių variklio dalių paviršius nuo anglies, dervų ir teršalų nuosėdų, kurios linkusios formuoti junginius ir padidinti darbines temperatūras. Pagerinus alyvos plovimo savybes, daugiau netirpių medžiagų (senėjimo produktų) gali būti alyvoje neiškrisdamos į nuosėdas – tuo mažiau lakų ir priedegų susidaro, lėtinama oksidacija, neutralizuojamos pavojingos rūgštys.

Šie priedai adsorbuojasi (prilimpa) prie paviršių ir sudaro neabrazyvinį sluoksnį, kuris ir neleidžia dervoms prie jų prilipti, išlaiko jas tirpias, trukdo jungtis ir susidaryti oksidacijos produktų nuosėdoms.

Disperguojantys – priedai, kurie trukdo suodžių, dervų ir alyvos oksidacijos produktams kauptis, išlaiko juos suspensijos pavidale.

Veikimas. Apie suodžių ir teršalų dalėles sudaro to pačio ženklo elektrinius apvalkalus su alyvoje tirpiomis išorinėmis dalimis, todėl dalėles negali tarpusavyje sulipti, pasunkėti ir nusėsti.

Antifrikciniai ir saugantys nuo dilimo – šie priedai keičia trinties paviršių savybės.

Veikimas. Visi šie priedai sudaro adsorbcinę plėvelę ant metalo paviršiaus, kuri apsaugo nuo žalingo trinties ir kitokio poveikio, tačiau skirtingose sąlygose.

Antifrikciniai priedai apsaugo tik normaliose veikimo sąlygose, esant nedidelėms apkrovoms ir temperatūroms. Aukštesnėje temperatūroje antifrikcinių priedų plėvelė desorbuojasi, o nuo dėvėjimosi saugo priedai nuo dilimo. Krumpliaratinių pavarų dėžių alyvose paprastai yra naudojami priedai, panašus į saugančius nuo dilimo, tačiau galintys veikti dar aukštesnės apkrovos sąlygose.

Apsaugantys nuo korozijos ir rūdijimo priedai. Oksiduojantis alyvai susidaro rūgštys, kintant temperatūrai gali kauptis drėgmė, o tai gali turėti didelę įtaką metalų paviršių korozijai ir rūdijimui.

Veikimas. Detalių paviršiuje sudaro tvirtą netirpių junginių apsauginę plėvelę, kuri apsaugo po ja esančius sluoksnius nuo agresyvių rūgščių ar vandens poveikio.

Antioksidaciniai ir metalo paviršių deaktyvuojantys priedai. Plona alyvosplėvelė ant įkaitusių metalinių variklio detalių gali intensyviai oksiduotis.

Veikimas. Antioksidantai neutralizuoja aktyvius radikalus, kurie susidaro alyvai sąveikaujant su oro deguonimi, o taip pat skaido hidroperoksidus, deaktyvuoja metalų paviršius.

Priedai nuo putojimo. Alyvos putojimas blogina trinties paviršių tepimą, hidraulinių sistemų darbą, alyva greičiau oksiduojasi. Putos susidaro, kai alyva yra stipriai sumaišoma su oru. Labiau putoja didesnės klampos alyvos, taip pat krentant alyvos temperatūrai. Putojimą taip gali skatinti ir plaunantys priedai.

Veikimas. Šie priedai sumažina oro burbuliukų plėvelės stiprumą, todėl ji greičiau plyšta.

Klampumo modifikavimo priedai. Laikoma, kad geresnė yra ta alyva, kurios klampumas, kintant temperatūrai, keičiasi kuo mažiau. Šią savybę pagerinti gali polimeriniai priedai, kurie keičintis temperatūrai elgiasi priešingai nei įprasti skysčiai. Minėtų priedų pagalba galima padidinti alyvos klampos indeksą, tačiau nereikia užmiršti, kad tradiciniai polimeriniai priedai yra neatsparūs mechaniniam poveikiui, todėl ilgainiui yra negrįžtamai suardomi.

Veikimas. Šie priedai, kylant temperatūrai, neleidžia alyvai per daug suskystėti, temperatūrai krentant – sutirštėti, taigi padaro alyvos klampą mažiau priklausomą nuo temperatūros pokyčių. Žemoje temperatūroje ilgų polimerų grandinių tūris sumažėja, todėl sumažėja ir alyvos vidinė trintis – klampa. Aukštoje temperatūroje polimerų molekulių tūris didėja ir trukdo alyvai tekėti, todėl jos klampa nemažėja taip greitai kaip alyvos be šių priedų.

Stingimą žeminantys priedai. Krentant temperatūrai, alyva stingsta, todėl, kad kristalizuojasi joje ištirpę kieti parafininiai angliavandeniliai. Didėjantys kristalai galiausiai sukimba, sudarydami erdvinį tinklą, kuris trukdo judėti skystai fazei.

Veikimas. Žemoje temperatūroje šie priedai, įsiskverbdami į kristalinę struktūrą, neleidžia kristalams didėti arba adsorbuojasi kristalo paviršiuje. Dėl to parafinai negali sudaryti erdvinio tinklo ir alyva netirštėja.

Sandarinimo elementų tūrį didinantys priedai. Labai svarbu, kad sandarinimo elementai tinkamai saugotų alyvą nuo dulkių ir kitų teršalų patekimo, bei alyvos ištekėjimo į aplinką.

Veikimas. Šie priedai, įsiskverbdami į sandarinimo medžiagos struktūrą, išlaiko jos elastingumą, nežymiai didina jos tūrį ir padeda užtikrinti tinkamą sandarumą.

UAB P.Markevičius ir Ko

Islandijos pl. 217-11
LT-49165 Kaunas, Lietuva

+370 37 407 999

Socialiniai tinklai
Naujienlaiškis

2024 © UAB P.Markevičius ir Ko. Visos teisės saugomos.