Skip to content Skip to footer

Hidraulinės sistemos priežiūra ir aptarnavimas

Pagrindai

Naudodamos suspausto skysčio jėgą hidraulinės sistemos valdo judančias dalis daugelyje pramoninių įrengimų rūšių. Kai kurios sistemos yra labai mažos, paprastos ir tiesioginio perdavimo (kaip sistema esanti paveikslėlyje), kitos labai didelės, aukšto slėgio su sudėtingu servo vožtuvų ir siurblių rinkiniu. Nepriklausomai nuo sistemos dydžio ar sudėtingumo, maksimaliai jos darbo trukmėi ir remonto išlaidų sumažinimui yra svarbiausia tinkama sistemos ir hidraulinės alyvos priežiūra.

Hidraulinio skysčio priežiūra

Hidraulinis skystis yra kaip hidraulinės sistemos kūno kraujas. Hidraulinis skystis perduoda slėgį ir energiją, sandarina didelio tikslumo dalis nuo pratekėjimo, apsaugo nuo dilimo ir trinties, aušina, plauna teršalus ir dilimo daleles ir saugo paviršius nuo rūdijimo. Hidraulinėse sistemose paprastai yra naudojamos įprastos naftos (mineralinės) alyvos, tačiau ypatingose sąlygose yra naudojamos ugniai atsparios, sintetinės ir biosuyrančios alyvos.

Norint pasiekti optimaliausią hidraulinio skysčio veikimo laiką, rekomenduojama laikytis keturių pagrindinių taisyklių:

Palaikykite tinkamą temperatūrą – karštis išsiskiria skystyje kai jis spaudžiamas siurblyje, vamzdžiuose ir valdymo vožtuvuose. Įprastinėse sistemose per didelė temperatūra sukelia alyvos oksidaciją ir apnašu nei teršalų nuosėdas sistemoje. Iš kitos pusės, veikiant per žemoje temperatūroje, rezervuare gali susidaryti kondensatas ir padidėti siurblio kavitacijos galimybė.

Įprastoje hidraulinėje sistemoje palaikykite temperatūrą tarp 43 ir 60 laipsn.C. Kai kurios kintamo tūrio siurblio sistemos ir hidraulinės transmisijos veikia iki 120 laipsn.C. Hidraulinėje sistemoje, kuri veikia su vandens pagrindo skysčiu, dėl vandens garavimo palaikykite temperatūrą iki 60 laipsn.C.

Aukštoje temperatūroje susidariusios nuosėdos gali apnešti vožtuvus ir įsiurbimo angas bei pakeisti aukšto tikslumo servo vožtuvų matmenis ir/ar veikimo tikslumą. Karščio iš sistemos atidavimui į aplinką svarbu, kad aplink rezervuarą būtų atvira erdvė. Įsitikinkite, kad alyvos aušintuvas veikia tinkamai ir oru aušinami radiatoriai yra neužteršti purvu. Normalus temperatūros kritimas daugelyje alyvos aušintuvų yra nuo 3 iki 6 laipsn.C. Rezervuarai privalo būti užpildyti iki tinkamo lygio, kad skysčiui pakaktų laiko atvėsti, atsiskirti vandeniui ir purvui. Alyvos degradacijai yra labai jautrios programinio valdymo staklės su servo vožtuvais. Tokių įrengimų tipinės sistemos yra projektuojamos su mažais rezervuarais ir trumpu hidraulinės alyvos poilsio laiku. Veikiant iki 3500 psi slėgyje alyvos temperatūra daugelyje įrengimų rezervuarų gali viršyti 55 laipsn.C. Minimalus aušimo laikas ir aukštas slėgis, įtraukti oro burbuliukai gali sukelti ekstremalų vietinį hidraulinio skysčio perkaitimą. Tokia azoto fiksacija ir alyvos oksidacija gali sudaryti nuosėdas, kurios gali blokuoti alyvos filtrus ir nusėsti ant servo vožtuvų.

Išlaikykite sistemos švarą – Net naujos sistemos gali būti užterštos ir turi būti valomos prieš naudojimą. Neleiskite tokiems teršalams kaip purvui, vandeniui, pjovimo skysčiams ir metalo dalelėms patekti į sistemą nuo rezervuaro paviršiaus, per žarnų jungtis ir išleidimo angas, per alsuoklį, stūmoklio riebokšlius ir per pratekėjimus siurblio prijungimo vietose.

Išlaikykite skysčio švarą – Hidraulinių skysčių švaros palaikymas prasideda nuo teisingų laikymo ir naudojimo veiksmų. Saugodami nuo užteršimo prieš panaudojimą, naują skystį laikykite saugioje vietoje ir fasuokite į švarias, SPECIALIAS talpas. Išvalykite užpildymo angą ar piltuvą prieš hidraulinio skysčio užpildymą. Jautriose (NC) staklėse ir plastmasių formų liejimo mašinose, naudokite greitai atjungiamas žarnas ir filtruokite visą papildymui naudojamą alyvą per 5 mikronų filtrą.

Pagrindiniai alyvos filtrai, esantys sistemoje, palaiko skysčio švarą veikimo metu. Šiems filtrams užsikimšus pereinama į papildomą (bypass) filtravimo kontūrą, kuriame cirkuliuoja užteršta alyva. Dažnai tikrinkite skysčio filtrus ir keiskite arba valykite juos anksčiau, nei alyva pradės tekėti papildomu kontūru. Kilnojami portatyvūs filtrai gali papildyti stacionariai įdiegtus filtrus ir turi būti pastoviai pernešami nuo sistemos prie sistemos, nepaisant jūsų nuomonės, reikalingas filtravimas ar ne. Sistemos turi būti filtruojamos pakankamai ilgai, kad visas alyvos kiekis per filtrą pratekėtų bent jau 10 kartų. Portatyvūs filtrai turi būti naudojami perpompuojant į sistemą naują alyvą iš statinės ar laikymo bako, ypač (NC) staklėms.

Naudokitės alyvos tyrimo programa – Įrangos gamintojai paprastai nurodo, kad alyvą sistemoje reikia keisti kasmet. Tačiau su efektyvia alyvos tyrimo programa, jūs galite padidinti tą intervalą daugiau kaip 300 % ir tuo pat metu gauti „išankstinį įspėjimą” apie galimus mechaninius gedimus.

Savo svarbiausios ir didžiausios hidraulinės sistemos alyvos tyrimą atlikite mažiausiai vieną kartą per metus. Pusmetiniai ar net ketvirtiniai alyvos tyrimai gali būti reikalingi nepaprastai svarbiems įrengimams. Konsultuokitės su ExxonMobil tepimo inžinieriumi ir įrengimo gamintoju dėl alyvos tyrimo intervalų ir parametrų, kuriuos jūs turite ištirti, parinkimo. Taip pat prašome susipažinti su mūsų technine informacija “Alyvos tyrimas – pagrindai”, kurioje rasite daugiau šia tema.

Hidraulinės sistemos priežiūra

Hidraulinis sistemos priežiūra yra labai svarbi ir tiesiogiai susijusi su hidraulinės alyvos priežiūra. Visi atliekami alyvos filtravimai ir tyrimai būtų beprasmiai ir niekiniai, jei sistema yra palikta likimo valiai.

10 punktų patikra – Tepimo technikas ar operatorius, atsakingas už hidraulinės sistemos priežiūrą, kas savaitę privalo įvykdyti mažiausiai 10 „greitos patikros“ kontrolinio sąrašo punktų:

  1. Patikrinti alyvos lygį. Jeigu reikia papildyti alyva po perfiltravimo. NEMAIŠYKITE SKIRTINGŲ ALYVŲ! Naudokite to pačio pavadinimo ir klampumo lygio alyvą, kuri jau naudojama sistemoje.
  2. Patikrinti alsuoklius, jų filtrus ir užpildymo vietas – NEDARYKITE jokių papildomų pakeitimų ar įlenkimų alyvos papildymui pagreitinti.
  3. Patikrinti filtro indikatorius ir/ar slėgio skirtumo daviklius.
  4. Vizualiai patikrinti visas sistemos žarnas, jungtis, sujungimus ar nėra įtrūkimų ir alyvos pratekėjimų. Hidraulinio skysčio pratekėjimas yra dažna pramoninių sistemų problema. Per didelis patekimas yra pavojus aplinkai ir saugumui, jis padidina atliekų kiekį ir alyvos poreikį. Nekreipiant į tai dėmesio ir sumažėjus alyvos kiekiui sistemoje gali įvykti jos perkaitimas.
  5. Patikrinti sistemos temperatūrą įmontuotuose termometruose ar rankiniais infraraudonaisiais matuokliais. Normalus temperatūros lygis daugumoje sistemų yra tarp 43 – 60 laipsn. C. Jeigu temperatūra yra aukštesnė patikrinkite aušintuvo veikimą ir valdymo vožtuvo nustatymus.
  6. Vizualiai apžiūrėti rezervuaro vidų (per alyvos užpildymo angą naudojant žibintą) aeracijai nustatyti. Aeracija yra tokia būklė kai po patekimo į siurblį alyvoje pernešami atskiri oro burbuliukai. Paprastai vizualinis aeracijos požymis rezervuare yra putojimas ir/ar nedideli sukūriai susidarantys nedideliam oro srautui patenkant pro alyvos paėmimo tinklelį. Aeracijos priežastis sudaro: žemas alyvos lygis, oro patekimas alyvos paėmimo vietoje, žema alyvos temperatūra, per aukštas alyvos klampumas lėtina oro atidavimą, ar alyvos tekėjimą į siurblį, ar blogina sujungimų sandarinimą. Jei oras patenka per alyvos paėmimo vietą dažniausia šis patekimas sukelia ryškų siurblio veikimo garso pasikeitimą. Įtraukiančio orą siurblio veikimo garsas yra panšus į gargaliavimą
  7. Įsiklausyti ar nėra siurblyje kavitacijos požymių. Kavitacija yra šiek tiek pavojingesnė nei aeracija, bet turi kai kuriuos panašumus. Kavitacija atsiranda dėl momentinio slėgio kritimo siurblio įsiurbimo zonoje ir hidraulinėje alyvoje susidarančio oro pritraukimo ant metalo paviršiaus suspaudimo zonoje. Tokie procesai yra ekstremaliai destruktyvūs siurblio elementų paviršiams. Kavitacijos veikiamas siurblys gali skleisti aukštus girgždesio garsus. Kavitacijos susidarymo priežastys yra tokios pat kaip ir aeracijos, išskyrus oro patekimą per alyvos paėmimo sistemą. Kaip atskirti aeraciją nuo kavitacijos? Vienas būdas yra instaliuoti vakuumo daviklį siurblio įsiurbimo dalyje ir užtikrinti, kad slėgis būtų lygus arba aukštesnis nei nurodo siurblio gamintojas. Putojimas rezervuare paprastai yra aerazijos požymis.
  8. Patikrinkite nedidelio alyvos mėginio spalvą, nuosėdų požymius ir kvapą. Įvertinkite tai, kad vizualinė apžiūra yra ribota ir galima pastebėti tik labai didelius teršalų kiekius.
  9. Patikrinkite elektra valdomų servo vožtuvų temperatūrą su infraraudonųjų spindulių termometru. Aukšta vožtuvo ir selenoido temperatūra (virš 65 laipsn. C) dažniausiai yra dėl vožtuvo strigimo.
  10. Naudodami infraraudonųjų spindulių termometrą patikrinkite elektrinės pavaros variklio karštųjų taškų ir rotoriaus guolių temperatūras.

Skysčio keitimo rekomendacijos – tai yra būtini nuoseklūs žingsniai keičiant alyvą hidraulinėje sistemoje.

  1. **Išleiskite sistemą kai skystis yra karštas ir išlaiko nuosėdas suspensiniame pavidale.
  2. Pašalinkite skystį iš cilindrų, rezervuarų, vamzdynų ir kitų vietų iš kurių alyva tinkamai neišteka.
  3. Iš sistemos elementų ar siurblių alyvą išleiskite į rezervuarą.
  4. Valykite rezervuarą švariu medvilniniu audiniu, pašalinkite rūdis ir atšokusius dažus.
  5. Pakeiskite ar išvalykite filtravimo elementus ir tinklelius bei filtrų lizdus.
  6. Užpildykite sistemą nauju skysčiu iki aukščiausio taško.
  7. Paleiskite iš naujo ir patikrinkite ar sistema veikia tinkamai.

**Sistemas su dideliu kiekiu nuosėdų, teršalų ir/ar apnašų papildykite nedideliu kiekiu specialaus mineralinio ploviklio, leiskite sistemai veikti 24 val., atlikite 1 – 6 punkte nurodytus veiksmus, leiskite sistemai veikti dar 3 val. ir vėl pakartokite veiksmus nuo 1 iki 6 punkto imtinai.

Saugumo nurodymai

Hidraulinėse sistemose naudojami labai aukšti slėgiai. Išjunkite sistemą ir sumažinkite jos slėgį prieš atidarydami bet kurią sistemos dalį. Dėl injekcijos pavojaus saugokitės bet kokio aukšto slėgio skysčio poveikio kūno dalims. Siurbliai, vožtuvai ir varikliai veikdami įkaista, todėl būkite atsargūs ir venkite odos ir karšto paviršiaus kontakto. Rankas ir aprangos elementus laikykite tinkamu atstumu nuo judančių sistemos dalių.

Paruošė: UAB „P. Markevičius ir Ko“ techninis konsultantas D. Šeštakauskas, info@pmarkevicius.lt

UAB P.Markevičius ir Ko

Islandijos pl. 217-11
LT-49165 Kaunas, Lietuva

+370 37 407 999

Socialiniai tinklai
Naujienlaiškis

2024 © UAB P.Markevičius ir Ko. Visos teisės saugomos.